Тъкан слинг-шал: дълго парче нееластичнен тъкан плат с определена ширина и дължина, които определят размера му. За да носим новородено бебе, може да използваме слинг с размер 4-5-6 или 3.6м, 4.2 м, 4.6м и ширина между 60-70см. За изтъкаването на тези слингове могат да се използват различни видове оплетки, както и суровини (памук, лен, коприна, вълна и т.н.). Повече за тях и характеристиките им ще си поговорим допълнително.
Много често родителите се плашат от дължината на тъкания слинг-шал, но това е най-уиверсалната носилка от новородено бебе чак до проходило дете. Тъканият слинг ви позволява да упражнявате различни връзвания според възрастта на бебето. Платът нежно обгръща тялото на детето като дрешка и го поддържа в оптимална ергономична позиция, като му осигурява максимална подкрепа.
Всъщност, връзването на тъкан слинг не е по-трудно от използването на мех дай или раница, щом веднъж схванете движенията и принципите за безопасното му използване. Именно това правим на консултациите - уча ви как да използвате правилно своя слинг. Първоначално се упражнявате с някоя от демо куклите, а след като придобиете увереност (обикновено след 2-3 връзвания с куклата), слагаме и вашето съкровище в слинга.
Ринг Слинг: изработен е по-късо парче тъкан слинг, който в единя си край завършва с 2 халки. Дължината му е околко 2.10м, а ширината между 60-70см.
Предимствата му са бързото и лесно поставяне, а недостатъкът е, че тежестта на бебето се носи само на едното рамо на носещия.
Еластичен Слинг: дълго парче плат от трикотажна материя. Стандартно са около 5м дълги и около 60см широки.
Еластичният слинг е много разпространен у нас заради конкурентната му по-ниска цена. Името му подсказва, че слингът може да се разтяга много на ширина и дължина. Именно заради тази характеристика е необходимо той задължително да бъде носе в 3 слоя плат върху бебето, за да поддържа оптимално ергономичната му позиция. Може да бъде завързан по 2 начина - предварително завързан или като вариация на връзване с тъкан слинг в 3 слоя! Обикновено на родителите им е комфорто да носят в еластичен слинг само първите 3-4 месеца.
Мех дай слинг: Това е хибриден структуриран слинг от азиатските страни. Има оформена регулируема платка като на ергономичните раници, колан и презрамки. Изработва се от тъкана слингова материя. Разликата между раница и мех дай слинг са презрамките - за разлика от раниците, тук презрамките са дълги, свободни парчета плат. За новородените бебета (от 1 навършен месец) тези презрамки се кръстосват под дупето на бебето и се завързват на кръста на носещия. За бебета над 4.5м презрамките може да се разпределят по долната част на гръбчето в 2 допълнителни слоя за още опора при носене. С мех дай слинг може да носите своето бебе от 1 месец до около 83-4см ръст.
Хибриден еластичен слинг Caboo: Слинг, изработен от еластична трикотажна памучна материя. Изработен е от 2 части, които заедно образуват поставянето в еластичен слинг. Интересното при него е, че можете бързо и лесно да регулирате колко да бъде затегнат плата около бебето, като издърпвате плата през халките. Заради еластичната си материя, трите слоя са задължителни за оптимална подкрепа на ергономичната позиция на бебето.
ISARA Quick: Isara Quick е хибридна ергономична раница, която позволява да носите бебето си максимално рано след раждането. Има регулируем панел/ платка, който расте с бебето и може да я използвате и след прохождането на детето. Иновативният дизайн на тази раница позволява презрамките да се закопчават една за друга под дупето на бебето, което имитира носенето в мех дай слинг. Така се запазва ествствената С-образна извивка на бебешкото гръбче без да се оказва натиск върху прешелните на гръбначния му стълб. Благодарение на тънкия плат на панела, раницата се свива за бебета от 50см ръст и подкрепя крачетата в оптимална М-образна ергономична позиция. Повече за раницата четете в статията "Isara Quick - ергономична раница от бебе до тодлър".
Boba Bliss - хибридна ергономична носилка, микс между ергономична раница и еластичен слинг. Може да се ползва с новородено бебе, но по мои наблюдения съвсем малките бебоци под 55см остават преразкрачени е панела и се налага да се стесни с допълнителна връвчица.
Ако тази статия ви е харесала, последвайте страничката ни във Facebook и Instagram за ощe новини и полезни съвети за бебеносенето.
Така чаканото лято отново е при нас - слънце, жеги, дълги разходки навън и сладки раздумки с приятели. Но как да носим бебето в ергономична раница или слинг? Има ли някои по-подходящи модели от другите? А знаете ли някои хитрини за по-голям комфорт? За всичко това ще прочетете в следващите редове.
прочети още